Dziś trochę o technologii w lightenbody™

Za każdym oprogramowaniem dostępnym w Internecie stoją ludzie i technika. Nie inaczej jest u nas w lightenbody™. To nasz zespół jest odpowiedzialny za oprogramowanie i zabezpieczenia, którymi dysponujemy. To oni, pracują codziennie po kilka godzin usprawniając nasze oprogramowanie.

Dlatego dziś chcielibyśmy przedstawić tym, którzy nie są programistami, jak działa takie oprogramowanie i co robimy, aby było bezpieczne.

Technologia.

Sprostowanie: Informacje, które tu udostępniamy, nie wpływają na bezpieczeństwo aplikacji oraz są powszechnie dostępne.

W lightenbody™ używamy głównie języka PHP. Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest PHP, jest to interpretowany, dynamiczny język, niezwykle popularny w stronach i aplikacjach internetowych. Ogromne instytucje, takie jak Facebook, MailChimp czy WordPress są napisane w tym języku. Naszym serwerem WWW jest nginx. Super lekki i szybki serwer, który dostarcza informacje z prędkością liczoną w milisekundach, wprost do Twojej przeglądarki. Całość oprogramowania oparta jest na najpopularniejszym framework’u Symfony, z któego korzysta ponad 500 000 000 (tak, pięćset milionów) programów i stron na całym świecie.

Nasza architektura została zaprojektowana przez naprawdę doświadczonych programistów, którzy mieli wkład w ogromne oprogramowania dostępne również poza granicami Polski. Nie od dziś wiadomo, że polscy programiści są jednymi z najlepszych na świecie.

lightenbody™ już teraz napisane jest z ponad 500 000 linii kodu, a bazy danych zawierają kilka milionów rekordów. Na zwykłej kartce A4 mieści się około 55 linii. Jeśli zrobimy prostą kalkulację i podzielimy liczbę linijek, które napisaliśmy przez liczbę linijek, które może zawierać kartka A4, otrzymamy około 9 100 kartek A4. Imponujące, prawda?

Bezpieczeństwo.

Tutaj na pewno kładziemy największy nacisk. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Niestety, coraz częsciej mamy do czynienia z programistami, którzy zupełnie ignorują tę kwestię, licząc na to, że większość internautów, będzie po prostu używać ich programu bądź strony zgodnie z przeznaczeniem. Otóż nie, istnieje wiele zagrożeń. W lightenbody™, jak wspomnieliśmy, mamy ogromnny bagaż doświadczonych programistów, którzy doskonale wiedzą, jak zabezpieczyć dane, tworzyć kopie zapasowe oraz trzymać się najnowszych trendów i standardów w dziedzinie bezpieczeństwa w Internecie. Połączenie między Twoim komputerem, a naszą aplikacją chroni certyfikat SSL. Jak to sprawdzić? Po prostu spójrz na pasek do wpisywania adresu internetowego, zobaczysz tam kłódkę (czasem zieloną, czasem szarą – zależne od przeglądarki). Owa kłódka informuje nas o tym, że połączenie jest bezpieczne. Takie zabezpieczenia stosowane są również w największych bankach świata.

Podsumowując, techniki bezpieczeństwa wymienione powyżej są bardzo ważne, aczkolwiek na nic się zdadzą, jeśli brakuje jeszcze jednego, ważnego czynnika – zdrowego rozsądku – na szczęście my go mamy.